Kategoriler
Psikoloji

Online Psikolog

Bu yazıda online Psikolog ve Psikoterapi kavramı üzerine bazı güncel bilgilendirmeler bulunmaktadır. Psikoterapi veya online terapi hizmeti alırken nelere dikkat etmelisiniz onları öğreneceksiniz.

1) Online Terapi veya Psikoterapi Veren Psikologlar

Psikoterapi alanında en yetkin kişilerin psikologlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla bu hizmeti almak isteyenlere en büyük önerim online terapi hizmeti veren uzmanın “Psikolog” veya “Uzman Klinik Psikolog” olmasına dikkat edin. Bir kişinin Psikolog olabilmesi için Psikoloji lisans mezunu olması gerekmektedir, Uzman Klinik Psikolog olması için ise lisans eğitiminin üzerine “Klinik Psikoloji” alanında yüksek lisans yapmış olması gerekmektedir. Online terapi hizmeti alacağınız uzmandan bir şüphe duyuyorsanız diplomasını görmeyi istemek en doğal hakkınız. Bu konuda hizmet veren tarafından terslenirseniz şüphelerinizde haklı olma ihtimaliniz yükselir. Sonuç olarak online psikolog şeklinde ünvan kullanan birinin başta “Psikoloji” lisans eğitimi tamamlamış, tercihen de Klinik Psikoloji alanında çalışması önemlidir.

Psikolog Reyhan FEDA Hakkında

2) Online Psikolog Önerileri ve Psikolog Seçimi

Psikoterapi hizmeti alacağınız uzmanın Psikolog olması gerektiğini birinci ilkemiz olarak söylemiştik. O zaman temel sorumuz;

Hangi Psikolog bana uygun? Nasıl seçim yapacağım?

Psikoterapi hizmeti almak istiyorsanız, bu hizmeti veren Psikoloğun “Klinik Psikoloji” alanında çalışması ve eğitim almış olması beklenir. Dolayısıyla “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans” programını başarıyla tamamlamış olması gerekir. Aynı zamanda Klinik Psikolojide hangi alanda uzman olduğuna da dikkat etmek gerekir. Yeme bozuklukları, duygudurum bozuklukları gibi konulardan hangisi psikoloğun çalışma odağındadır ve sizin yaşadığınız sorunla odak konu ilişkili midir, buna bakmakta fayda var. Bununla birlikte Psikologları yaş ve psikoterapi türüne göre de sınıflandırmak mümkündür;

  • Çocuk ve Ergen Terapisti
  • Aile ve Çift Terapisti
  • Yetişkin Terapisti gibi popüler alanlar örnek olarak gösterilebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken birinci ilkeyi unutmayın. Bu alanlar değişse bile hizmet veren uzman Psikolog olmalıdır.

3) Online Psikolog ve Psikiyatrist Arasında Fark Nedir?

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatristler Tıp Fakültesi mezunudur. 6 yıllık eğitimlerinden sonra sınava girerek Ruh Sağlığı ve Hastalıklarını alanını seçen uzmanlar Psikiyatrist unvanı almaktadır. İlaç yazma yetkileri vardır. Eğitimleri Farmakoloji ağırlıklıdır.

Psikolog Kimdir?

Psikologlar Psikoloji Lisans mezunudur. 4 yıllık lisans öğreniminden sonra Psikolog unvanı almaktadırlar. Lisans eğitimlerinin ardından 2 yıl “Klinik Psikoloji” yüksek lisans programından da mezun olduktan sonra Uzman Klinik Psikolog olurlar. 6 yıllık eğitimleri Psikoterapi ağırlıklıdır.

Psikolojik Danışman Kimdir?

Psikolojik Danışmanlar üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programından mezun olmaktadırlar. Genellikle okulların rehberlik servislerinde hizmet verirler. Psikoterapi eğitimleri yoğunlukta değildir ancak psikolojik görüşme tekniklerine hakimdirler.

4) Online Psikolog Ücretleri 2022

Psikologların online terapi veya doğrudan psikoterapi hizmeti ücretleri uzmandan uzmana değişiklik göstermektedir. Ancak bir uzmanın fiyatı onun becerisini değil daha çok kendine biçtiği marka değerini göstermektedir. Örneğin seans ücreti 100 TL olan Psikolog, seans ücreti 1000 TL olan Psikologdan kötü olacağı anlamına gelmez. İyi veya kötü Psikolog ancak diğer Psikologlar tarafından akademik olarak değerlendirildiğinde ölçülebilir.

İstanbul Online Psikolog Ücretleri

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde çeşitli Psikologların ücretleri geniş bir dağılıma sahiptir. Bu dağılım 100 – 1000 TL arasında değişmektedir.

Online Psikolog Ücretleri 2022

Online olarak çalışan Psikologlar fiziksel giderleri ortadan kaldırabildikleri için genel olarak yüz yüze psikoterapi yapan psikologlara göre daha uygun bir ücretlendirme politikası uygulamaktadır. Fiziksel koşullarda olan psikolog seanslarından ortalama olarak 100-300 arasında bir ücret farkından bahsedebiliriz.

5) En İyi Online Psikologlar

Aslında en “İyi Psikolog” diye bir kavramdan söz etmek doğru olmaz. En iyi Psikolog sizin en iyi ilişki kurduğunuz ve en fayda sağladığınız Psikologdur. Bu noktada uzmanın, eğitimi veya psikoterapi teknikleri gibi konuları da çok iyi bilmesi elbette fayda sağlamaktadır ancak bu sizin için en iyi Psikolog olduğu anlamına gelmez. Geçmişte bir Psikolog ile görüştünüz ancak faydasını görmediniz. Ne bu o Psikoloğun kötü olduğu anlamına gelir ne de sizin sorununuza Psikologların çare bulamayacağı anlamına gelir. Belki de sadece sorun ilişkinin kurulamamasındadır.

Psikolog Reyhan FEDA

WhatsApp Image 2019 11 15 at 00.32.26

Özgeçmiş sayfasını incelemek için bu linki kullanabilirsiniz. Aynı zamanda farklı platformlarda da Psikolog Reyhan FEDA hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özgeçmiş

Online Terapi hakkında bilgi almak veya randevu oluşturma süreçlerini öğrenmek için ise bu linki kullanabilirsiniz.

Online Terapi

Birtakım sorularınızın cevaplarını web sitede bulamıyorsanız. WhatsApp üzerinden veya doğrudan arayarak da iletişime geçebilirsiniz.

İletişim formu ve iletişim kanalları için bu linki kullanabilirsiniz.

İletişim Sayfası