Kategoriler
Psikoloji

Adli Psikolojide Profilleme: Katillerin Analizi

İkinci bölümün (Çocuk Katiller) yazarlığını yaptığım, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından yayınlanan Adli Psikolojide Profilleme: Katillerin Analizi adlı kitaba tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz. Başta bu değerli çalışmanın editörlüğünü yapan Dr. Kl. Psk. Gül Çörüş’e ve kitabın ikinci bölümünde yer alan olgu örneklerinin Türkçe çevirisini üstlenen Çvr. Betül Küre’ye teşekkürlerimi iletiyorum, ayrıca kitabın diğer bölüm yazarlarını da tebrik ediyorum.
Bu kitap Türkiye’de çok fazla çalışılmamış bir alana katkı sağlamaktadır. Kitapta yer alan olgu örneklerinin çoğu ilk kez Türkiye’de bu kitapta yer almıştır. Hem psikoloji alan çalışanlarının hem de adli psikoloji meraklılarının ilgisini çekeceğini düşünmekteyim. Keyifli okumalar 🙂

Kitabı satın almak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz;

D&R üzerinden satın almak için tıklayın.

Nobel Akademik üzerinden satın almak için tıklayın.

adlipsikolojibolum2

Adli Psikolojide Profilleme: Katillerin Analizi Kitabı Tanıtım

Birçok katilin içindeki öldürme arzusunun doğuştan geldiği düşünülmektedir. Ancak bu arzuya uygun hareket etmek ya da bu arzuya dur demek öğrenilen bir davranıştır. Bu noktada ayrım yapmayı sağlayan etkenlerden biri de çocukluk çağı travmalarıdır. Birçok katilin cinsel, fiziksel veya duygusal çocukluk çağı travması olduğunu biliyoruz. Olası sorunlu genetik yapıların üzerine eklenen ağır çocukluk travmaları, kulağa delice gelen öldürme eyleminin hazırlayıcısıdır. Sağlam bir aile yapısının olmaması -ebeveynlerin kayıp ya da uyuşturucu bağımlısı olması, cinsel istismar ve/veya fiziksel şiddet varlığı, törelerden gelen emirler- bir başka tetikleyicidir. Böyle bir ortamda yetişen çocuk, doğru yanlış nedir bilmeyen, empatiden yoksun bir sosyopata dönüşür. Bu dönüşüm sonrası, çocukken çektiği acılar artık sadece cinayetle dinecektir. İşte bu kitap, cinayete giden süreci, kadın, erkek, çocuk ve seri katiller ile töre cinayetleri ve intihar bağlamında analiz etmektedir.

Adli Psikolojide Profilleme: Katillerin Analizi Kitabının Bölüm Yazarları

Bölüm 1 – Suça Dair Kavramlar: Kadın ve Erkek Katiller
Uzm. Kl. Adli Psk. Rakel Rozant Reisyan
Uzm. Kl. Adli Psk. Hülya Kıran
Dr. Öğr. Üyesi Gül Çörüş

Bölüm 2 – Çocuk Suçluluğu ve Çocuk Katiller

Psk. Reyhan Feda


Bölüm 3 – Seri Katiller
Psk. Hilal Sena Balandı


Bölüm 4 – Töre Cinayetleri
Psk. Sibel Kızıltaş


Bölüm 5 – İntihar
Uzm. Psk. Ravana Bayova
Dr. Öğr. Üyesi Gül Çörüş

Adli Psikolojide Profilleme: Katillerin Analizi Kitabının Ön Sözü

Tanah’ta, Kabil ve Habil, Âdem ve Havva’nın ilk iki oğludur. İlk doğan Kabil, çiftçi; kardeşi Habil ise çobandır. Kabil, kardeşi Habil’i kıskandığından ona karşı kin ve nefret besler. Sonunda da kardeşini öldürerek insanlık tarihindeki ilk cinayeti işler.

İlk cinayetle dökülen ilk kan, doğuştan gelen bir emir midir? Yoksa öğrenilmiş bir davranış mıdır? Bu sorunun cevabı henüz belirsiz gibi gözükmekle birlikte, her iki faktörün de cinayet üzerinde rol oynadığı rahatlıkla söylenebilir.
Yakın zamanda yapılan araştırmalar, mesela Teksas’ta lityumdan yoksun bir tarım yapıldığını ve Teksas’taki suç oranlarının lityum zengini tarımı ile öne çıkan Arizona’dan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Başka bir araştırmaya göre de, fMRI ile beyin görüntülemeleri alınan mahkûmlar, tıpkı yalan makinasında olduğu gibi, bulguları etkileyerek suçsuz oldukları verisini üretmektedirler. Özetle, suçun sadece çocukluk çağı travmaları, düşük sosyo-ekonomik düzey, anti-sosyal kişilik bozukluğu, zekâ geriliği ya da psikoz gibi akıl hastalıkları ve/veya uyuşturucu bağımlılığı ile ilgisi yoktur. Suç, bu faktörlerden etkilenebildiği gibi genetik kodlardan da etkilenmektedir. Hangi kodların okunacağı ise epigenetik ve sosyal çevre tarafından işlenen binlerce değişkene bağlıdır.

Elinizdeki bu çalışma, kadın ve erkek katillerden başlayarak, çocuk katiller, seri katiller, töre cinayetleri ve öz-kıyım gibi zorlu başlıklara el atmaktadır. Umarız ki, bu başlıkların biraz olsun hakkını verebilmiş olalım.

Dr. Öğr. Üyesi Gül Çörüş